مقالات

قطره اشک چشم مصنوعی – آیا خشکی چشم خطرناک است؟

قطره اشک چشم مصنوعی
قطره اشک چشم مصنوعی

آیا از اهمیت استفاده از قطره اشک چشم مصنوعی برای رفع مشکلاتی مانند التهاب یا خارش چشم بیماران آگاه هستید؟ و می دانید در چه شرایطی باید از این محصولات استفاده کرد؟

چشم به طور طبیعی رطوبت مورد نیاز برای عملکرد بهینه آن را تولید می کند. با این وجود، ممکن است در شرایط خاص شاهد خشکی چشم فرد مبتلا و مشکلات ناشی از آن باشیم. برای همین است که بسیاری از بیماران مبتلا به این مشکل، نیاز به استفاده از قطره اشک چشم مصنوعی دارند.

اما سوال مهم دیگر این است که آیا خشکی چشم خطرناک است و در صورت استفاده از قطره های تجویز شده توسط پزشک می توان کلیه این خطرات را برطرف کرد؟

خشکی بیش از حد چشم می تواند باعث آسیب جدی به چشم شده و حتی در موارد حاد به دلیل خراشیده شدن و عفونت چشم به مرور باعث از دست دادن بینایی فرد شود.

بیناسا کلینیک قصد دارد در این متن نگاهی به دلایل خشکی فرد بیماران و اهمیت استفاده از قطره چشم مصنوعی یا محصولات مشابه داشته باشد:

قطره اشک چشم مصنوعی چیست؟

قطره اشک چشم مصنوعی به دارویی فرمولاسیون خاص گفته می شود که در صورت خشک شدن چشم فرد خواهد توانست رطوبت لازم برای عملکرد آن را فراهم کرده و از مشکلاتی مانند عفونت چشم پیشگیری کند.

برای همین است که در صورت خشک بودن چشم افراد کمک بسیار زیادی به رفع التهاب یا کاهش درد در ناحیه چشم فرد خواهد کرد.

شما امکان خرید این محصول از داروخانه را خواهید داشت. اما سوال مهم این است که به چه دلایلی ممکن است نیاز به استفاده از این دارو برای رفع خشکی و التهاب یا مشکلات ناشی از آن باشد؟

دلیل نیاز به قطره چشم مصنوعی

مهم ترین دلیل نیاز افراد به قطره اشک چشم مصنوعی عدم کارکرد درست غدد موجود در چشم بیمار است. این غدد ممکن است بنا به دلایل مختلفی با مشکل مواجه شوند و امکان تولید رطوبت کافی را نداشته باشند.

برای مثال، رفتن به محیط هایی که دارای شرایط آب و هوایی خشک هستند می تواند باعث بروز این مشکل برای برخی از افراد شود.

خستگی مفرط چشم ها نیز ممکن است باعث اختلال در عملکرد غدد داخلی آن شود. در هر یک از این موارد ممکن است که امکان تولید رطوبت کافی برای مرطوب نگه داشتن چشم ها وجود نداشته باشد و برای همین نیاز به قطره داشته باشید.

مشکلات ناشی از خشکی چشم

خشک شدن چشم می تواند مشکلات متعددی مانند التهاب آن را به دنبال داشته باشد. علاوه بر این، بیمارانی که از خشکی چشم رنج می برند ممکن است که شاهد دردهای خفیف یا شدید و آزار دهنده در ناحیه چشم خود باشند.

خارش چشم نیز یکی از مشکلات رایجی است که می تواند به دلیل التهاب یا خشک شدن آن ایجاد شود.

چه کسانی نیاز به قطره اشک چشم مصنوعی دارند؟

این محصول به طور مصنوعی به عنوان قطره برای مرطوب نگه داشتن چشم استفاده شود. اما دلایل نیاز به قطره اشک چشم مصنوعی چیست و چه کسانی نیاز به استفاده از آن دارند؟

خوشبختانه بسیاری از افراد به دلیل سالم بودن غدد چشم خود نیازی به استفاده از قطره اشک چشم مصنوعی ندارند. این بیماری می تواند به صورت موقت بوده و پس از مدتی چشم ها عملکرد عادی خود را به دست آورند.

اما در برخی از موارد عدم تولید رطوبت در چشم می تواند به عنوان یک بیماری مزمن مشکلات متعددی را برای بیماران به دنبال داشته باشد.

آیا خشکی چشم خطرناک است؟

اگر خشکی چشم شدید باشد، می تواند با آسیب رساندن به قرنیه چشم باعث بروز مشکلات جدی برای شما شود.

خشکی بیش از اندازه قرنیه چشم به دلیل امکان خراشیدگی آن بسیار خطرناک است. برای همین باید توجه ویژه به این موضوع داشته باشید. زیرا خراشیدگی قرنیه ممکن است برای همیشه به چشم فرد مبتلا آسیب برساند.

البته در بسیاری از موارد خشکی چشم حاد نیست و خراشیدگی هایی که ممکن است روی قرنیه ایجاد شوند نیز به زودی بهبود خواهند یافت.

آیا خشکی چشم باعث نابینایی می شود؟

میزان اختلال در عملکرد غدد بینایی فرد می تواند شدید یا خفیف باشد. در موارد خفیف پس از مدت کوتاهی این مشکل برطرف خواهد شد.

اما نباید خشکی بیش از حد و مزمن چشم را به عنوان یک بیماری زمینه ساز آسیب به بینایی فرد دست کم بگیرید.

کسب اطلاعات بیشتر: پروتز چشم متحرک (چشم مصنوعی قابل حرکت)

به خصوص در صورتی که خراشیدگی به زخم تبدیل شود، مشکلاتی که برای بیمار به وجود خواهد آمد برای مدت ها باعث آزار او خواهند شد. در نهایت، اگر به این مشکلات بی توجهی شود، امکان دارد باعث از دست دادن بینایی فرد شود.

روش های درمان خشکی چشم

یکی از ساده ترین روش هایی که در صورت ابتلا به خشکی چشم (بدون مراجعه به پزشک)، امکان استفاده از آن وجود دارد، خرید قطره اشک چشم مصنوعی از داروخانه است. با این کار به راحتی خواهید توانست مشکلات ناشی از خشکی چشم خود را درمان کنید.

البته می توان از پمادهای مخصوص نیز برای درمان خشکی چشم در برخی از بیماران استفاده کرد. ژل اشک مصنوعی نیز یکی دیگر از راه های درمان خشکی چشم در فرد است.

لازم است اشاره شود که درمان خشکی چشم با توجه به علل به وجود آمدن آن یا میزان حاد بودن خشکی چشم بیمار ممکن است با استفاده از روش های مختلفی انجام شود. برای همین در برخی از موارد نیاز به مشورت با پزشک متخصص خواهد بود.

به خصوص در موارد حاد باید ابتدا به پزشک مراجعه کنید و از خرید یا استفاده خودسرانه از هر یک از محصولات دارویی مانند قطره اشک چشم مصنوعی خودداری کنید.

انواع قطره اشک چشم مصنوعی چیست؟

انواع قطره اشک چشم مصنوعی است که ممکن است توسط برندهای مختلف تولید و به بازار عرضه شده باشند. برای همین است که نام، برند و نوع بسته بندی یا کیفیت آن ها تفاوت هایی خواهد داشت.

این محصولات ممکن است از جنبه های مختلف مانند میزان مواد نگه دارند با هم تفاوت داشته باشند. برای همین در هنگام خرید باید به این نکات توجه داشته باشید.

زیرا استفاده از مواد نگه دارنده در فرمولاسیون این محصولات می تواند مشکلاتی مانند حساسیت و ایجاد التهاب در ناحیه چشم را به همراه داشته باشد.

جمع بندی

امروزه بسیاری از زنان و مردان ممکن است به دلایل مختلف دچار خشکی چشم شوند. خوشبختانه در بسیاری از موارد نیازی به نگرانی در این مورد نیست و با استفاده موقتی از قطره اشک چشم مصنوعی (برای چند روز)، می توان به راحتی موفق به درمان این مشکل شد.

با این وجود، در موارد حاد ممکن است به دلیل خراشیدگی و عفونت ناشی از آن، شاهد مشکلات جدی برای بیماران باشیم. برای همین در صورت ابتلا به خشکی حاد و مزمن چشم حتما باید با پزشک متخصص مشورت کنید.

بیناسا کلینیک به عنوان یکی از مراکز تخصصی ارائه دهنده خدمات پروتز چشم امیدوار است که کلیه هموطنان بتوانند با توجه به نکات گفته شده از بروز مشکلات ناشی از خشک شدن بیش از حد چشم پیشگیری کنند.

در پایان لازم است اشاره شود در صورت نیاز به ساخت پروتز چشم (یا مشاوره در این زمینه)، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا اطلاعات جامع تری در مورد نحوه ساخت چشم مصنوعی با توجه به میزان آسیب وارد شده به چشم بیمار در اختیار شما قرار دهند.

سفارش ساخت پروتز چشم
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *