مقالات

نکات مراقبتی پروتز چشم

نکات مراقبتی پروتز چشم
نکات مراقبتی پروتز چشم

آیا با نکات مراقبتی پروتز چشم که باید به طور کامل توسط بیماران به آن ها توجه شود آشنایی دارید؟جراحی پروتز چشم یکی از روش هایی است که در آن با استفاده از چشم مصنوعی می توان زیبایی چهره فرد را تا حد بسیار زیادی به حالت اولیه برگرداند. این جراحی ممکن است در شرایط مختلف به افراد نابینا کمک کند تا از مشکلات ناشی از اضمحلال زیبایی خود رها شده و زندگی اجتماعی بهتری داشته باشند. با این وجود، توجه به نکات مراقبتی پروتز چشم برای این بیماران بسیار مهم است.

نکات مراقبتی پروتز چشم

نکات مراقبتی پروتز چشم

بیناسا کلینیک به عنوان یکی از مراکز حرفه ای و تخصصی ارائه دهنده خدمات ساخت چشم مصنوعی خوشحال خواهد شد تا بتواند سهمی در اگاهی بخشی به بیماران و خانواده آن ها داشته باشد. برای همین است که در این متن قصد داریم اشاره ای به این نکات داشته باشیم. در صورت داشتن هر گونه سوال، می توانید با ما در ارتباط باشید.

مهم ترین نکات مراقبتی پروتز چشم چیست؟

به طور حتم توصیه های لازم توسط پزشک متخصص پس از انجام عمل جراحی به بیمار داده خواهد شد. اما با توجه به اهمیت مراقبت از این عضو، در ادامه به طور لیست وار به چند مورد از مهم ترین نکات مراقبتی پروتز چشم اشاره خواهد شد:

 دقت در خارج کردن چشم مصنوعی: یکی از مهم ترین مواردی که باید پس از جراحی پروتز چشم به آن توجه داشته باشید در نحوه خارج کردن چشم مصنوعی از جایگاه خود در حدقه چشم است. اول از همه باید سعی کنید تا حد امکان از خارج کردن چشم مصنوعی خودداری کنید. اما در هر صورت اگر بنا به دلایلی مجبور به خارج کردن آن شدید، توصیه می شود.

دستان خود را به طور کامل تمیز کنید. به این منظور کافی است دستان خود را با آب به طور کامل شست و شو دهید. اهمیت رعایت نکات بهداشتی به اندازه ای است که حتی توصیه می شود در سینک یا دستشویی را در این مواقع ببندید. پس یکی از نکات مراقبتی پروتز چشم توجه به بهداشت دست و محیط در زمان خارج کردن یا استفاده از آن است.

چشم مصنوعی را با مواد ملایم شست و شو دهید: با توجه به این که ساخت پروتز چشم با استفاده از مواد اولیه ای انجام شده است که امکان شبیه سازی چشم دیگر فرد و برقراری تقارن کامل را فراهم کنند، باید تلاش کنید از شستن چشم مصنوعی با مواد ساینده خودداری کنید. زیرا برخی از مواد شیمیایی ممکن است به پروتز به طور دائمی آسیب برسانند و کیفیت آن را تحت تاثیر قرار دهند.

لازم به ذکر است توصیه می شود از الکل برای تمیز کردن این عضو مصنوعی استفاده نکنید. شاید یکی از بهترین گزینه ها استفاده از صابون های ملایم برای شستن چشم مصنوعی باشد. برای همین دومین مورد از نکات مراقبتی پروتز چشم، عدم استفاده از مواد شوینده قوی یا ساینده است.

نکات مراقبتی پروتز چشم

نکات مراقبتی پروتز چشم

در صورت لزوم با پزشک خود مشورت کنید: در برخی از موارد ممکن است افراد پس از جراحی پروتز چشم با مشکلاتی مواجه شوند که باعث اذیت و آزار آن ها می شود. برای مثال، یکی از مشکلات شایعی که ممکن است پس از عمل جراحی با آن مواجه شوید خشک شدن چشم است. این مشکل می تواند برای برخی از افراد بسیار آزار دهنده باشد.

در این مواقع با پزشک متخصص مشورت کنید تا اقدامات لازم را برای روان سازی پروتز انجام دهد. متخصص سازنده پروتز نیز خواهد توانست به شما کمک کند تا در صورت خشکی چشم بتوانید این مشکل را حل کنید.

استفاده از عینک شنا: اگر چه به نظر می رسد که شنا کردن با چشم مصنوعی مشکل خاصی برای شما به دنبال نداشته باشد، اما به دلیل امکان خارج شدن چشم مصنوعی در حین شنا بهتر است از یک عینک شنا استفاده کنید. به خصوص افرادی که علاقه زیادی به شنا کردن دارند، به دلیل امکان باز کردن پلک در زیر آب بهتر است به این نکته که یکی دیگر از نکات مراقبتی پروتز چشم است توجه داشته باشند.

 استفاده از گوش پاک کن: در صورتی که قصد دارید اطراف چشم خود را تمیز کنید، بهتر است از یک گوش پاک کن تمیز یا دستمال نرم و مرطوب استفاده کنید.

نگهداری از چشم مصنوعی: در صورتی که قصد نگه داری از چشم مصنوعی در خارج از چشم خود را دارید، بهتر است آن را در داخل یک محفظه که حاوی مقداری آب است قرار دهید. آب داخل محفظه باید تمیز و عاری از آلودگی باشد. این مورد نیز در زمره نکات مراقبتی پروتز چشم پس از انجام عمل جراحی محسوب می شود.

پولیش پروتز: به یاد داشته باشید که در بسیاری از موارد نیاز به پولیش چشم مصنوعی (پس از استفاده از آن برای مدت چند ماه یا یک سال) است. برای همین، حتی اگر با هیچ مشکلی مواجه نشوید، حداقل برای یک بار در سال به متخصص سازنده چشم مصنوعی مراجعه کنید.

در صورت نیاز ضمن ارزیابی پروتز چشم با پولیش آن باعث افزایش طول عمر مفید آن شود. شاید برای شما سوال باشد که پولیش به عنوان یکی از نکات مراقبتی پروتز چشم چیست؟ پولیش خواهد توانست سطح خارجی چشم مصنوعی را در صورت بروز هر گونه مشکل به حالت اولیه باز گرداند.

آیا امکان دارد پروتز چشم برای بیمار مشکلی ایجاد کند؟

به طور معمول به دلیل استفاده از مواد آکریلیک و قالب گیری حدقه چشم، مشکل خاصی برای بیماران پس از عمل جراحی به وجود نخواهد آمد. برای همین بیماران خواهند توانست با ظاهری طبیعی به زندگی روزمره خود ادامه دهند. با این وجود، برای دست یافتن به بهترین نتیجه پس از عمل جراحی حتما باید به نکات مراقبتی پروتز چشم توجه ویژه شود.

آیا امکان به وجود امدن مخاط روی چشم مصنوعی وجود دارد؟

در صورتی که اشک باعث تحریک پلک ها شود ممکن است شاهد به وجود آمدن مخاط روی چشم مصنوعی باشید. این مشکل ممکن است با راهکارهای ساده که در بالا به آن ها اشاره شد رفع شود. اما در صورت ادامه یافتن این وضعیت حتما به متخصص سازنده چشم مصنوعی اطلاع بدهید.

نکات مراقبتی پروتز چشم

نکات مراقبتی پروتز چشم

آیا امکان چرک و عفونت چشم مصنوعی و اطراف آن وجود دارد؟

بله. در برخی از موارد ممکن است بنا به دلایل متعددی (مانند حساسیت، ناصاف بودن سطح پروتز یا سرما خوردگی و سایر مشکلات)، شاهد ایجاد چرک یا عفونت در اطراف چشم مصنوعی باشید. در این شرایط، شاید بتوانید با درآوردن این عضو مصنوعی و شستشوی آن با آب گرم و ملایم امکان تمیز کردن آن را داشته باشید. البته در موارد حاد حتما باید با پزشک متخصص یا سازنده پروتز چشم مشورت کنید.

آیا بهتر است پروتز چشم را قبل از خواب خارج کنیم؟

ممکن است برخی از افراد بدون نیاز به خارج کردن چشم مصنوعی خواب خوبی را تجربه کنند. اما برخی از افراد ترجیح می دهند قبل از خواب این عضو را خارج کنند. برخی از متخصصان نیز خارج کردن چشم مصنوعی قبل از خواب را توصیه می کنند.

سخن آخر

در این متن تلاش شد اشاره ای به نکات مراقبتی پروتز چشم پس از انجام عمل جراحی داشته باشیم. در پایان لازم است تکرار شود که بیناسا کلینیک به عنوان یک مرکز تخصصی ساخت چشم مصنوعی خوشحال خواهد شد تا پاسخگوی سوالات و نیازهای هموطنان عزیز در ارتباط با پروتز چشم و مشکلات مرتبط با آن باشد.

سفارش ساخت پروتز چشم
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *